Site Loader

Napisałam już tekst o tym, co mnie ratuje przed niszczeniem więzi z dzieckiem . Wierzcie mi — często zadaję sobie pytanie, o którym tam wspominam. Sprawa jest jednak dużo bardziej złożona. Mocna i bezpieczna więź z dzieckiem wymaga wiele pracy, ale warto!

Oto kilka rzeczy, o których musimy pamiętać.

Pewnie — nie zawsze się wszystko da od razu i wszędzie wcielić w życie, ale warto mieć świadomość, że dzieci są małe tylko raz, potrzebują nas tylko w określonym czasie swego życia i mamy tylko jedną szansę, na to, by nasze więzi rodzinne były mocne, pełne ciepła, po prostu dobre. Koniec chlipania, zabieramy się do pracy!

1. Poświęćmy swój czas!

Na początek coś z grubej rury i z wykrzyknikiem. To przerażające, jak wielu z nas tego czasu dzieciom skąpi. I to niekoniecznie naumyślnie. Dzieci przychodzą, bo chcą coś opowiedzieć, bo chcą zapytać, przytulić się, wyciszyć, albo poszaleć, może poważnie porozmawiać, może coś je trapi, może coś boli, denerwuje? Gdy nie słuchamy, nie dziwmy się potem nagłym wybuchom złości, agresji czy tego, że dzieci rezygnują. Każdemu kończy się czasem cierpliwość, niekiedy nie kończy się wiara, ale kto wie, jak będzie w tym akurat przypadku?

2. Przychodźmy do dziecka.

Pytajmy i chciejmy być blisko. Ja wiem, to absurdalne myśleć, że są tacy, którzy blisko z dziećmi być nie chcą, ale z różnych powodów i tak się zdarza. Decydują o tym względy rodzinne, historia, doświadczenia. Może boją się bliskości, może myślą, że dziecko jest już na to za duże, może sądzą, że już wystarczy. Serio — wystarczy? Wam kiedyś wystarczy kontaktu z ukochaną osobą?

3. Sprawmy, by dzieci czuły się ważne.

Łączy się to trochę z wcześniejszymi punktami — jasne, ale chodzi mi tutaj o pytanie ich o zdanie, opinię. Liczenie się z ich punktem widzenia. Pytał Was ktoś, gdy byliście mali o zdanie? Może fajne to było, a może fajnie by było. Nikt nie lubi, jak się mu coś narzuca, albo zapomina, że może mieć inny pogląd na jakąś sprawę. Czasem wystarczy wysłuchać, co na dany temat chcą nam dzieci powiedzieć. Spróbujcie. Ciekawe, co zrobią?

4. Doceniajmy.

No tak, niby proste, ale niezbyt częste. Doceniajmy wysiłek, włożoną pracę, nie tylko rezultat. Wam wyszło wszystko od razu? Dzieciom rosną skrzydła, gdy je doceniamy, chwalimy, wspieramy. Rozumiemy ich starania, ich drogę, ich wybory. Zresztą — mnie też! Wam nie?

5. Zrozummy w końcu — dzieci to dzieci.

Uczą się dopiero rozpoznawać swoje emocje, radzić sobie z nimi, oswajają świat uczuć. Gdy mówimy do nich coś w stylu: „kontroluj swoje emocje” – naprawdę myślicie, że to im pomaga? Albo, że umieją to zrobić? Szczególnie w sytuacjach wzburzenia, żalu czy pisków radości? No, chyba że chcecie, by część emocji zepchnęły w głąb siebie, by Wam było wygodniej albo szybciej, albo lżej. Warto?

Kto powiedział, że wychowanie dzieci jest łatwe?

Łatwe nie jest, ale może prowadzić do pięknej, silnej więzi na całe życie. Mocna i bezpieczna więź wymaga czasu i pracy, nie tylko dobrych chęci i wierszy na dobranoc.

A na koniec perełka!

6. Nie obrażajmy się na swoje dzieci.

To dzieci. Zasada ząb za ząb, to kiepska zasada w przypadku budowania więzi. Jedna z najgorszych.

Wspieram Was i dziękuję!

Kasia

Autor: Mama ma moc!

11 Replies to “Mocna i bezpieczna więź z dzieckiem”

  1. Jako siodme przykazanie…..dbaj o rownowage w tym, co dajesz dzieciom i tym, co dajesz sobie. Jednym slowem: badz dla siebie dobra i o sobie nie zapominaj. Amen.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *