Siostra to skarb

Siostra to skarb. Są na to naukowe dowody. Posiadanie siostry pomaga być lepszą osobą!

Nie mam siostry, ale mam dwie córki. Siostry ma moja mama, siostrę ma moja przyjaciółka i od zawsze wiedziałam, że więź między siostrami jest po prostu wyjątkowa (co czasem pewnie trudno przyznać, kiedy ta słodka bestia pożycza ulubioną szminkę po raz setny w miesiącu).

Posiadanie siostry pozwala rozwijać umiejętności społeczne jak komunikacja, sztuka kompromisu i negocjacji. Tak twierdzi Alex Jensen z  Brigham Young University, autor badań dotyczących relacji między rodzeństwem. Nawet konflikty, jeśli są niewielkie, mają udział w zdrowym rozwoju człowieka — przekonuje.

Przyjrzyjmy się więc, jakie to dokładnie zalety ma posiadanie siostry według danych naukowych:

1. Posiadanie siostry ma pozytywny wpływ na twoje zdrowie psychiczne.

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń do siostry. Badania publikowane w 2010 roku w Journal Of Family Psychology pokazują, że posiadanie siostry ma pozytywny wpływ na twoje zdrowie psychiczne i samoocenę. Siostra chroni cię przed poczuciem osamotnienia, braku miłości, poczucia winy, nieśmiałością i lękliwością. Nie tylko sprawia, że czujesz się lepiej na co dzień, ale dba również o relacje rodzinne i więzi wtedy, kiedy odchodzą rodzice.

2. Siostra sprawia, że umiesz współczuć i współodczuwać.

Badacze z tego samego Uniwersytetu odkryli, że posiadanie siostry pomaga być milszym i więcej z siebie dawać innym ludziom. Wynika to z tego, że same siostry swoim zachowaniem promują takie zachowania społeczne jak współczucie i altruizm, kiedy osobiście okazują innym uczucia. Nawet jeśli między rodzeństwem jest element rywalizacji i walki, to i tak pozytywów w tej relacji jest więcej. Kiedy się spierają, uczą się regulacji emocji, a to bardzo się przydaje w późniejszym życiu. Wygląda na to, że można to z siostrą po prostu przećwiczyć!

3. Siostra pomaga wyostrzyć i rozwijać umiejętności interpersonalne.

Siostra potrafi cię wiele nauczyć, o tym, jak rozwiązywać konflikty, jak być empatycznym i jak dbać o innych. Według Jeffrey Kluger autora „The siblling Effect” możesz się nauczyć, jak radzić sobie z kłótniami i rozładowywać spory poprzez interakcje ze swoją własną wojowniczo nastawioną starszą siostrą. Z drugiej strony posiadanie młodszej siostry, która wymaga opieki i przewodnictwa, pomaga stać się bardziej troskliwym i empatycznym w stosunku do innych. Wygląda na to, że posiadanie siostry w jakimkolwiek wieku jest po prostu skarbem!

4. Siostra pomaga rozwijać umiejętności komunikacji.

Badania dowodzą, że bracia, którzy dorastali z siostrami lepiej komunikują się z kobietami niż ci, którzy byli jedynakami lub mieli jedynie braci (ta sama zależność dotyczy też kobiet wychowujących się z braćmi – lepiej komunikują się one z mężczyznami). Alex Jensen podkreśla, że posiadanie rodzeństwa odmiennej płci może bardzo pomóc w rozwijaniu umiejętności i cech przydatnych w wieku adolescencji tj. dojrzewania. Wiele z rodzeństw mieszanych zbliża się do siebie w tym wieku, ponieważ druga strona jest przecież świetnym źródłem informacji o płci przeciwnej. Siostra to skarb. Brat, jak widać, też może nim być!

5. Siostra uczy cię jak być niezależnym i ambitnym.

Badania kwestionariuszem przeprowadzone w 2009 roku przez brytyjskich psychologów dowodzą, że osoby wychowane z przynajmniej jedną siostrą są bardziej zdeterminowane i niezależne niż ci, którzy wychowywani byli jedynie z braćmi. Tony Cassidy z Uniwersytetu w Ulster twierdzi, że kluczem do tego jest dziewczęce pragnienie, by za każdym razem starać się robić coś lepiej i osiągać cele. Coś zdecydowanie musi być na rzeczy, że w rodzinach wychowujących same dziewczynki jest więcej zachęty do osiągania i zachowywania niezależności.

6. Siostra uczy też jak osiągnąć równowagę.

Te same badania z 2009 roku, w których wzięło udział 571 uczestników w wieku od 17 do 25 lat, dowiodły, że siostry pomagają swojemu rodzeństwu osiągnąć wewnętrzny spokój. Osoby posiadające co najmniej jedną siostrę były w stanie lepiej radzić sobie z problemami w swoim życiu i odczuwały mniejszy stres. Dzięki temu były szczęśliwsze i bardziej optymistyczne. Kolejny dowód na to, że siostra to skarb.

Dlaczego właściwie to siostry, a nie bracia pomagają osiągnąć równowagę?

Wszystko sprowadza się ekspresji emocjonalnej i do tego, że siostry prowadzą otwartą komunikację. Emocjonalna ekspresja jest podstawą do zachowania zdrowia psychicznego, a siostry ją właśnie w rodzinie wspierają.

Czy jest jeszcze coś, o czym naukowcy zapomnieli? Za co najbardziej cenicie swoje siostry? 🙂

Oryginalny tekst: Annamarya Scaccia
Źródło zdjęć: https://pixabay.com/

4 Replies to “Siostra to skarb”

  1. ja osobiście jestem jedynaczką i zawsze czytanie takich artykułów jest dla mnie bardzo ciężkie psychicznie. z miłości do rodziców staram się nie narzekać tego, że jestem sama, bo to nie jest ich wina i też marzyli o dużej gromadce, a jednocześnie brakuje mi kogoś takiego i świadomości, że jak rodzice odejdą to zostanę sama. bardzo zazdroszczę mojemu mężowi relacji z jego młodszym bratem

    1. Mama ma moc! says: Odpowiedz

      Agnieszko, czasem to, co dają nam rodzice nie spełnia naszych oczekiwań. Tak jest w przypadku rodzeństwa lub jego braku również. Bardzo często jest tak, że osoby z niewielką rodziną niejako przyklejają się do tych z dużą. Na tym budują. Dbają też o to, by w miarę możliwości swoim dzieciom dać to, czego sami nie mieli. Kiedy nie ma rodzeństwa, wielką rolę odgrywają przyjaciele. Mówi się przecież, że przyjaciel to rodzina, którą sami sobie wybraliśmy. Życzę Ci więc pięknych przyjaźni i ukojenia żalu, który nosisz w sobie. Pozdrawiam Cię serdecznie!

  2. Nie mam siostry 🙁 Ale przez cały wpis myślałam o Frozen 😉

    1. 😉 Masz rację! To świetna bajka o siostrach i w końcu to nie królewicz ratuje sytuację, tylko siostrzana miłość 🙂 Eureka!

Dodaj komentarz