Site Loader

Od czasu do czasu trafiam na teksty pt.: „Jak ukoić płaczące niemowlę?”, „Jak uspokoić małe dziecko?”, „Jak wyciszyć emocje maluszka?”

A ja mam zgoła inne pytanie… Jak ukoić płaczącą matkę?

Taką matkę ryczącą z wyczerpania, matkę wyjącą do poduszki, (kiedy nikt nie widzi) lub wręcz odwrotnie, łkającą na forum (by w końcu ktoś się nią zajął). Albo nawet matkę beksę, którą wszystko, przeraża, denerwuje, czy wzrusza!?

Co robić, gdy to mama płacze?

Dlaczego jeszcze nikt o tym nie napisał? I wiecie, co sobie pomyślałam? Ja napiszę!

Oto kilka sposobów na ukojenie matki. Uwaga!

1. Daj się matce wypłakać.

Niech sobie popłacze, niektórym to pomaga, emocje opadną, wydzielą się endorfiny, serce w końcu przestanie łomotać, niech płacze. A jak skończy, przynieś jej herbaty, żeby było widać, że widziałeś, że płacze i choć tak chcesz pomóc.

2. Przytul ją.

Tak po prostu, weź w ramiona i mocno przyciśnij do piersi, męskiej czy żeńskiej, to mniej istotne. Nawet gdy się wyrywa, trzymaj mocno. Może jest wzburzona, a może czuje się bezsilna, w obu przypadkach, a także w setce innych możliwych przypadków, prawdopodobnie pomoże jej to, że czuje czyjąś bliskość. Fizyczną, psychiczną, duchową nawet. Do dzieła!

3. Daj jej jeść.

Może płacze ze zmęczenia i to takiego zmęczenia, kiedy sen zawsze wygrywa z głodem. Są takie matki, jestem nawet jedną z nich. Nakarm ją, będzie Ci wdzięczna, a nawet jeśli znów zacznie płakać, to ze wzruszenia, że ktoś o niej pomyślał i nie pójdzie spać głodna.

4. Zanieś ją na kanapę/ do łóżka, w miejsce, gdzie jest spokojnie i gdzie można odpocząć.

Zanieś ją, przykryj, podaj wody i powiedz, że wszystkim się zajmiesz. Że to nie szkodzi, że pranie pogniecie się w pralce albo że je po prostu powiesisz najlepiej, jak umiesz, że wyprowadzisz dzieci na plac zabaw, by mogła odpocząć, że nie musi gotować i na pizzę też wszyscy się ucieszą.

5. Podaruj jej karnet.

Na cokolwiek, na basen, strzelnicę, do spa, czy do kosmetyczki. Niech wie, że ktoś o nią dba i że jeśli akurat płacze nad sobą tęskniąc za  wolnym czasem lub zadbaną kobietą, którą kiedyś była, to ma zarezerwowany czas, by znów poczuć się tak dobrze, jak kiedyś.

6. Bądź miły/miła, czuły/czuła, okaż jej zrozumienie.

Nie mów, o co tyle łez, nic się nie stało. No właśnie stało się, matka tak jak dziecko, a dziecko jak każdy człowiek, ma prawdo do całej gamy uczuć. Niektóre są tak trudne do przerobienia ze względu na ładunek emocji, jaki niosą, lub na powtarzalność pewnych sytuacji, które na dłuższą metę wykończą każdego. Mówię poważnie. Bądźcie mili.

7. Zrób jej masaż.

Karku, głowy, stóp czy nawet palca wskazującego, jeśli to jej sprawia przyjemność. Każda matka ma coś, co uwielbia, zrób to po prostu, a jej pomożesz.

8. Powiedz, że jest piękna.

Tak wiem, teraz połowa z Was pewnie się śmieje. Wierzcie mi, że każda kobieta lubi, kiedy się jej to powtarza. Nawet kiedy jej codzienny strój to dres i koczek z różowej frotki. Jesteś piękna. Która kobieta się wtedy nie uśmiechnie?

9. Powiedz — Jesteś wspaniałą mamą.

To rozczuli chyba każdą matkę. Bo przecież ona nie płacze, bo ma takie widzimisię. Płacze, bo coś jej nie wyszło, bo jej obowiązki wydają się nie mieć końca, jej trud pozostaje niedoceniany i z miliona innych powodów.

Płacze, bo nie umie ukoić własnego dziecka, płacze, bo znów na nie nakrzyczała, a już miała tego nie robić, płacze, bo cały dzień jej maluch uciekał, a ona przeżywała horror, że się zgubi i już go nie znajdzie.

Matki się starają, nawet jeśli tego czasem nie widać.

10. Okaż uczucie — Kocham Cię.

To wyraz akceptacji, miłości, oddania, lojalności. Dla każdego co innego będzie miało największe znaczenie.

Kocham Cię, więc możesz mi wszystko powiedzieć, bo nie będę cię oceniać, nie wyśmieję i nie będę oskarżać.

Z żartobliwego tematu zrobił się całkiem poważny tekst. Dlatego na koniec chcę Ci zadać jedno pytanie:

A czego Ty droga Mamo potrzebujesz? Co Ci pomaga, kiedy sił starcza tylko na łzy?

A o płaczu dzieci pisałam tutaj:

http://mamamamoc.pl/o-placzu-malego-dziecka/

Źródło zdjęć:https://pixabay.com/

Autor: Mama ma moc!

4 Replies to “Jak ukoić płaczącą matkę?”

  1. Tak, to prawda! Mamy płaczą i też chcą by czasem się nimi zaopiekować. Przytulić, powiedzieć, że jednak dały radę, że jest dobrze. I pamiętać trzeba o dniu matki! Świętować, celebrować! Należy się im, bo dużo czasu i kawał siebie oddały dla swoich dzieci! ?

  2. czasem dobrze jest usłyszeć od innej mamy ‚ja też tak mam. też krzyczę i też puszczają mi nerwy. czasami mam dość swojego dziecko mimo mojej miłości do niego.’ … to tak żeby nie czuć się jak najgorsza matka na świecie, gdy tylko ktoś cię przytuli.

    1. Zbyt mało jest grup wsparcia dla Mam! A przecież każda mama chce być wysłuchana, zrozumiana, chce poczuć, że nie jest sama i może czasem być zła, zmęczona, smutna. To takie ludzkie! <3 Pozdrawiam Cię bardzo i dziękuję za ten komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *