Site Loader

Czy jako Mamy zastanawiamy się czasem, jak dbać o siebie i swoje zasoby? Dlaczego telefon ładujemy zanim się wyłączy, a o sobie zapominamy? Po co zakładamy w samolocie maskę tlenową najpierw sobie, a dopiero potem dziecku?

Strajk nauczycieli 2019 to moment, w którym zdałam sobie po raz kolejny sprawę, z tego, że jesteśmy naczyniami połączonymi, że nasza codzienność ma związek z codziennością innych, nasza praca z czyjąś pracą, nasze plany z czyimiś planami, nasz dobrobyt z dobrobytem kogoś innego.

Strajk jest tylko elementem w skomplikowanym systemie połączonych naczyń. Jednym z nich jestem też ja, moje dzieci i zasoby, które nagle zaczęły się kurczyć.

Jak dbać o siebie i swoje zasoby?

Kiedy przyszedł ten czas, kiedy nasze pociechy zostały w domu i musiałam zrezygnować ze swojej pracy, by się nimi opiekować, to po wstępnej fazie buntu i trudności organizacyjnych postanowiłam go wykorzystać. Postanowiłam zrobić wszystko, by posłużył nie tylko nauczycielom, ale i nam.

Pomysł jak wykorzystać ten czas przyszedł do mnie któregoś wieczora, kiedy pochylona nad wanną, kąpiąc dzieci czułam, że moje baterie są na wyczerpaniu. Nie tylko baterie danego dnia, ale w ogóle wszystkie moje baterie. Miałam wrażenie, że dokładnie te baterie, które w trybie: praca, dom, zabawa, spanie ładuję regularnie, w nowej sytuacji tracą swą moc wyjątkowo szybko, prawie niezauważenie. I wtedy? Wtedy powiedziałam swoim dzieciom, że nie mam już zasobów.

Jak myślicie, co zrobiły dzieci w wieku niespełna czterech i siedmiu lat? Otworzyły szeroko buzie ze zdziwienia i zapytały:

A co to są zasoby?

Wyobraźcie sobie, że każdy ma w sobie woreczek z zasobami. Są w nim uśmiech, cierpliwość, energia, siła, rożne te rzeczy, które przydają mi się w ciągu dnia.

Zasoby z tego woreczka wyczerpują się, dlatego trzeba go często ładować jeszcze zanim woreczek będzie całkiem pusty.

Jak ładować swoje zasoby?

Ładowanie woreczka może wyglądać bardzo różnie. Dla mnie to chwila ciszy, lub moment, kiedy się do mnie przytulacie – tłumaczyłam im. Moje zasoby ładuje też czas, który poświęcam na swoje zainteresowania, lub gdy po prostu odpoczywam od swoich obowiązków.

Dzieci też mają zasoby.

Wtedy one zaczęły opowiadać, co ładuje ich zasoby, dla jednej było to oglądanie bajki po wyczerpującym dniu , dla drugiej przytulanie do mamy czy taty.

Nie byłam pewna, czy zrozumiały o co chodzi z historią o woreczku z zasobami, aż do chwili kiedy starsza córka podczas kłótni z młodszą nagle przyznała, że brak jej zasobów! Poczułam, że to dobra droga, że to sposób z którego mogą korzystać dbając o swoje granice, nabywając świadomości tego, co dzieje się, gdy czują złość, zmęczenie czy niezgodę na to, co wkoło nich.

Wszystko może być zasobem.


Strajk nauczycieli 2019 i moje wyczerpane baterie pokazały mi, że to co na początku wydaje się być kłopotem i trudnością może być też zasobem. Zasobem do pracy i budowania. Tak było u nas.

A jak Wy dbacie o siebie?

Jak Wasze baterie? Czy pamiętacie, by je ładować?

I co znajduje się w Waszym woreczku zasobów?
K.

Jeśli masz potrzebę porozmawiania o swoich zasobach, o tym co zrobić, by ich nie tracić, i jaki mają związek z Twoimi relacjami z dziećmi, daj mi proszę znać. Ja już wiem, że dbanie o zasoby jest ważne. A Ty? http://mamamamoc.pl/umow-sie-na-spotkanie/

Źródło zdjęcia:https://pixabay.com/pl/

Autor: Mama ma moc!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *