Jesteś ważna.

Robię to od jakiegoś czasu. I wiem, że ona bardzo to lubi. Mówię jej coś, czego nikt nigdy mi nie mówił i tak naprawdę myślę, że wciąż niewielu rodziców ma taki zwyczaj. Cztery słowa, które budują moje dziecko i mnie jako mamę.

Nasz wieczór.

To tajemnicza pora, kiedy codzienny rumor cichnie, a każdy odgłos wyrywający zasypiającą osobę ze snu wydaje się nie do zniesienia. Trzaskanie kuchennymi szafkami, drzwiami, klucze w zamkach przekręcane z rozmachem, grzmiący czajnik z gotującą się wodą. Czy Was też podobne odgłosy drażnią tak, jak mnie?

Przed snem często czytamy bajki, lub po prostu rozmawiamy. Kiedy mała zasypia, szepcze jej do uszka cztery ważne słowa. Kiedy ich nie mówię — dopomina się.

Cztery słowa.

Jesteś dobra.

Dla mnie dobre serce jest najważniejsze. Dzieci mają dobre serca. Nie robią nam na złość i nie manipulują. Dopominają się o swoje tak, jak umieją. Czasem nie umieją. Dorośli też czasem nie potrafią. I nikt im tego nie wypomina.

Jesteś mądra.

Dzieci są mądre, rozumieją więcej, niż nam się wydaje. Są też bystrymi obserwatorami, a zachowania dorosłych często nie pozwalają im kierować się własną mądrością, intuicją i przeczuciem.

Jesteś silna.

Możesz spełniać swoje marzenia. Możesz bronić się przed tym, co złe. Możesz walczyć o swoje. Możesz przeżyć smutek i znów się uśmiechać.

Jesteś ważna.

Dla mnie najważniejsza. Jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna, wyjątkowa. W te dni, kiedy się nie zgadzamy, kiedy zwracam Ci na coś uwagę i w te, kiedy zachęcam Cię do odkrywania nieznanego i wspinania się na najwyższe drzewo. Jesteś dla mnie ważna. Chcę abyś się rozwijała, uczyła, była szczęśliwa i radosna. Takie proste mamine życzenia. A czasem tak trudne.

Jesteś dobra, jesteś mądra, jesteś silna, jesteś ważna. Jestem dumna, że jesteś moją córką.

A co Ty chcesz powiedzieć?

Tylko od nas zależy, co będziemy powtarzali swojemu dziecku przed snem. Wieczorami, kiedy jest cicho i przytulnie. Kiedy nikt już się nie spieszy. Kiedy mamy czas tylko dla siebie i nic nas nie rozprasza. Wtedy mamy wyjątkowy czas na okazywanie uczuć i budowanie relacji.

Zacznij od dziś.

 

O więzi i tym, jak ją budować pisałam też tu:

Mocna i bezpieczna więź z dzieckiem

Budujemy więź z dzieckiem.

 

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/
Cieszę się, że czytasz. Udostępnienie lub komentarz jeszcze bardziej mnie ucieszą :)
Dziękuję pięknie!

Dodaj komentarz