Presja otoczenia to temat, o którym często rozmawiam z Mamami. Każda kobieta myśli przecież trochę inaczej o swoim macierzyństwie. Jest matką – to jasne, ale to, jak wychowuje, co jest jej priorytetem, co uważa, za dobre lub złe rozwiązanie, to już jest zupełnie inna sprawa. Rola matki przez pokolenia zmieniała się, jednak zawsze rezygnacja z siebie i całkowite oddanie dzieciom…
Poczucie własnej wartości to poczucie, że jesteś ok taka, jaka jesteś. Dlaczego tak trudno nam o sobie w ten sposób myśleć?
Podczas konsultacji online często słyszę od mam: Jestem słaba, nic nie warta, wciąż coś mi się nie udaje, nie zasłużyłam na to, na tamto i w sumie nie dziwię się, że moje relacje są trudne, nieudane, przecież nie potrafię być taka, jaka powinnam być. Mam niskie poczucie własnej wartości. To mnie boli, ale najbardziej martwi mnie to, czy moje dziecko…
Czy zastanawialiśmy się kiedyś, dlaczego moje dziecko ze mną nie rozmawia? Jak to się dzieje, że nie przychodzi do nas ze swoimi problemami? Izoluje się, nie chce mówić o sobie, nie chce powiedzieć co się stało, nie chce nam tłumaczyć, opowiadać o tym, co je smuci, co jest dla niego trudne, co sprawia mu cierpienie lub powoduje, że jest wściekłe?
Kiedy podczas konsultacji online pytam, jaki jest jej powód naszej rozmowy, często słyszę: dziecko zachowuje się nie tak, jak tego oczekuję, nie słucha. Nie wiem, co robić. Próbowałam już wszystkiego.
Dlaczego krzyczę na dzieci? – To Mama, która ma wyrzuty sumienia, czuje smutek, złość, bezsilność.
Dlaczego mama na mnie krzyczy? – To dziecko, które czasem po prostu nie rozumie, nie wie, zapomniało, czuje się nieważne, niezauważone, niekochane.
Jestem mamą i czuję się wypalona. Jak to możliwe? Wypalenie u mam to temat, którego nie porusza się często. Szkoda, to mogłoby je uratować.
Jak samotna mama może stać się samodzielną mamą i jednocześnie spełniać swoje cele?
Przemoc w stosunku do dzieci dzieci to nie tylko krzyk, czy bicie. Dzieci mogą też cierpieć z innych powodów, nie mniej przykrych czy niszczących. Ich świat, ich życie, je same.
Dziecko, wobec którego stosowana jest przemoc, po prostu gaśnie. Czasem na zawsze, a czasem wyłania się z tego agresja, która eksploduje i staje się motorem, sposobem działania.
Dostajesz na ręce niemowlę. Pierwszy raz trzymasz je w ramionach. Twoje maleństwo. Wyczekane i najdroższe. Tulisz je i czule witasz na świecie. To piękna chwila, pełna wzruszeń i obietnic. Będę troszczyć się o ciebie. Będziemy się razem bawić i śmiać. Zrobię wszystko, by uchronić cię od bólu i cierpienia. Kocham Cię nad życie. Maluch jest rozkoszny i zachwyca rodziców. Zanim jednak…