Kuzynostwo ma moc. Wielką! Nie wierzycie? 🙂 Dowody poniżej!

Kuzyni mogą być dla siebie najlepszymi przyjaciółmi, opiekują się sobą, ochraniają siebie nawzajem, rozumieją się i jest to porozumienie zbudowane na czymś więcej niż podobne upodobania muzyczne. Są z tej samej rodziny, rozumieją niuanse i zwyczaje, których nikt z zewnątrz nie potrafi pojąć. Łatwo z nimi coś zaplanować, bo łączy ich wiele wspólnych doświadczeń. Wiadomo, na co można liczyć i czego się spodziewać. Są lojalni. No i jeśli tylko rodzice zadbają, by widzieli się (i tym samym mieli możliwość stworzenia bliskich relacji) nie tylko na ślubach dalekich krewnych, to znają się jak łyse konie i mogą na sobie polegać.

Kiedyś więź z kuzynem mnożyła majątek, dziś daje wsparcie.

Z kart historii wiemy, że kiedyś kuzynostwo postrzegane było jako narzędzie do umacniania więzi i pomnożenia bogactwa. W zachodnich społeczeństwach praktyka ta przestała funkcjonować, jednak kuzynostwo dalej nie traci na znaczeniu. Kuzyni żyjący blisko i których wiąże wspólne doświadczenie rodzinne, mogą być wsparciem dla siebie nawzajem, a niekiedy mogą żyć ze sobą tak blisko, jak rodzeństwa.
Związki między kuzynostwem są plastyczne. Ciotka zawsze będzie ciotką, a dziadek dziadkiem. Kuzyn natomiast może być tym, kogo dziecko akurat w danym momencie swego życia potrzebuje. Z tego powodu tak ważne jest utrzymywanie bliskich relacji z rodziną i wzmacnianie więzi między kuzynami.

Rozproszone rodziny.

Kuzyni są w dzisiejszych czasach znów szczególnie ważni, ponieważ rodziny stają się coraz bardziej rozproszone, twierdzi dr Kristina S. Brown z Alder Univeristy. „Stają się dodatkowym zasobem spoza rodziny pochodzenia”.
W dużej mierze zasoby te połączone są z emocjonalnym wsparciem. Kuzyn może stać się kimś, kto wesprze w trudnych chwilach lub z kim można świętować sukcesy. Dobra ciocia może oczywiście również służyć ramieniem i pozwolić się na nim np. wypłakać, ale kuzynom jest dużo łatwiej okazywać emocjonalne wsparcie, ponieważ łączy ich więź pokoleniowa.

„Dzięki doświadczeniom, które wspólnie przeżywają, może rozwinąć się między nimi wspierająca relacja” mówi Brown. Pomimo więc tego, że kuzyni mogą być oddzieleni od siebie fizycznie, bardzo prawdopodobne, że będą połączeni w wyjątkowy sposób poprzez doświadczenie osób będących z tego samego pokolenia. To sprawia, że związki między kuzynostwem mogą być niezwykle szybko wznawiane nawet po długiej przerwie.

Więź ułatwia porozumienie.

Co więcej, związki te mogą również pomóc kuzynom lepiej zrozumieć siebie nawzajem, gdy dorastają i przyjmują odmienne opinie polityczne i społeczne, które mają tendencje do tworzenia podziałów.
„Bardziej prawdopodobne jest to, że w rodzinie będziecie mieli po prostu różne wizje polityczne niż to, że was one podzielą” mówi Brown. Badaczka zauważyła, że poza rodzinami intensywny i dzielący klimat polityczny może prowadzić do tego, że ludzie odwracają się od siebie. Rodzina tłumi ten efekt. Więzy rodzinne powodują, że zgadzamy się ze sobą nie zgadzać”.

Kuzynostwo ma moc – premia za pokrewieństwo.

Wsparcie, jakie kuzynostwo sobie daje, ma podłoże ewolucyjne. Osoby z tej samej rodziny są bardziej skłonne do altruistycznych zachowań względem jej członków, ponieważ zwiększają tym samym prawdopodobieństwo przekazania swych rodzinnych genów dalej.

Badania z 2013 roku publikowane w British Journal of Psychology potwierdzają te założenia. Badacze odkryli, że badane osoby były o wiele bardziej skłonne pomóc krewnym, w tym kuzynom niż przyjaciołom. Stało się tak nawet wtedy, gdy naukowcy kontrolowali bliskość emocjonalną. Nawet jeśli nie było bliskiej więzi emocjonalnej z członkiem rodziny, to prawdopodobieństwo udzielenia mu pomocy było nadal wysokie. Nazwali to „premią za pokrewieństwo”.

Rola rodziców w tworzeniu bliskich związków między kuzynami.

Choć to może genetyczny impuls nakłania, by pomóc tym, którzy są z nami spokrewnieni, Brown wskazuje, że budowanie emocjonalnej bliskości jest również ważne i prawdopodobnie związane z podobnymi relacjami modelowanymi przez rodziców. Badaczka zachęca, by rodzice wyszli ze swoich stref komfortu i zrobili to, czego być może ich rodzice nie zrobili i nawiązywali, wzmacniali, dbali o więzi rodzinne z myślą o kolejnych pokoleniach.

Brown sugeruje, że to szczególnie istotne w obecnych czasach. Nawet jeśli kuzynostwo jest od siebie fizycznie oddalone, mieszka na odrębnych krańcach ziemi, to i tak mogą pielęgnować i wzmacniać swoje relacje dzięki mediom społecznościowym i aplikacjom mobilnym.

Poczucie wspólnoty.

Najważniejsze jest jednak uruchomienie, stworzenie tych więzi. Brown sugeruje, że rodzice powinni podjąć wysiłek, by zacieśnić więzi z kuzynostwem, nie tylko przy wyjątkowych okazjach, podczas których panujący chaos nie sprzyja tworzeniu bliskich związków. Ważne, by te więzi zacieśniać w sytuacjach codziennych.
To pozwala dzieciom stworzyć relacje właśnie na poziomie codzienności. Niezwykle istotne jest to, by kuzyni znali się z normalnego życia, ze wszystkim, z czym ono się w danej rodzinie wiąże. Dzięki takim doświadczeniom tworzy się poczucie wspólnoty.
Badaczka twierdzi również, że bliskie relacje dziecka z kuzynami, a nawet przyjaciółmi mogą być czasem silniejsze niż relacje małżeńskie.

Kuzynostwo ma moc! Od nas zależy czy bliską więź z kuzynami będą miały nasze dzieci. Zadbajmy o swoje pociechy również w ten sposób.

Oryginalny tekst: Patrick A. Coleman
https://pixabay.com/pl/
2 Komentarze
 • Julia
  Posted 16 marca 2018

  Cóż za zbieg okoliczności. ??? Kuzynki i kuzyni nawet z 4 pokolenia nadal są super!!!

  • Mama ma moc!
   Posted 16 marca 2018

   Prawda? Też tak myślę ?

Skomentuj