Czuję się wypalona

Czuję się wypalona

Czuję się wypalona – to częste słowa Mam, które do mnie przychodzą.

Wyczerpanie, brak satysfakcji z wykonywanych zajęć, poczucie rezygnacji, poczucie, że marnujemy swój czas i wysiłek, brak motywacji, to często sygnały wypalenia.

Czuję się wypalona – jak to się stało?

Wypalenie zawodowe u Mam to temat, którego nie porusza się często. Wszyscy wiemy, że wypalenie zdarza się u osób pracujących np. w korporacjach. Nie wszyscy jednak wiemy i rozumiemy, że zdarza się również u kobiet zajmujących się dziećmi i domem.

W naszym społeczeństwie uważa się, że mamy niejako rodzą się z umiejętnościami wychowania dzieci, otwartością na ich potrzeby i niewyczerpanymi pokładami cierpliwości i zrozumienia. Od mamy wymaga się, by nie tylko była na każde zawołanie, ale nieustannie dostosowywała się do nowych sytuacji i zmieniających się warunków. Czasem to po prostu za dużo.

Często jest tak, Mama choć wie, że musi sobie radzić, nie wie już jak. Jeśli nie otrzyma wsparcia, a stres nie zostanie skanalizowany, tylko krok dzieli ją od fazy depersonalizacji i zobojętnienia. To ten moment, w którym zaczyna zachowywać się niczym maszyna wykonująca swoje zadania bez emocji, odcięta, w trybie automatycznym. Wątpi w siebie, a wszystko, co do tej pory wykonywała swobodnie, wymaga od niej coraz większego wysiłku.  Traci motywację, wiarę w siebie, czuje się okropną, beznadziejną mamą. Zdecydowanie nie taką, jaką zawsze chciała być.

Gdy Mama mówi: czuję się wypalona, często jest lekceważona. Masz trudny czas, pocieszają ją inni, ale czy to wystarczy, by poczuć się lepiej?

Czuję się wypalona – Czy to gorszy dzień, czy poważna sprawa?

Jeśli czujesz, że nie ma już siły, masz poczucie rezygnacji, pustki, czujesz, że nie ma już na nic energii. Brak Ci motywacji, czujesz się przytłoczona, niezrozumiana, niedoceniona, to mogą być sygnały, że się wypalasz. Warto zadbać o siebie, o swoje potrzeby, Nikt nie jest doskonały, a wsparcie udzielone w odpowiednim momencie może uratować sytuację i sprawić, że poczujesz się lepiej.

Jeśli jesteś gotowa spróbować, zapraszam Cię tutaj.