fbpx

Poczucie własnej wartości to poczucie, że jesteś ok taka, jaka jesteś. Dlaczego tak trudno nam o sobie w ten sposób myśleć?

Podczas konsultacji online często słyszę od mam: Jestem słaba, nic nie warta, wciąż coś mi się nie udaje, nie zasłużyłam na to, na tamto i w sumie nie dziwię się, że moje relacje są trudne, nieudane, przecież nie potrafię być taka, jaka powinnam być. Mam niskie poczucie własnej wartości. To mnie boli, ale najbardziej martwi mnie to, czy moje dziecko…

również będzie miało niskie poczucie własnej wartości i co robić, by tak się nie stało?

Na początku chcę powiedzieć, że nie ma można mieć niskiego poczucia własnej wartości, ponieważ łączy się ono z bezwarunkową akceptacją. Czy można mieć jej za mało? A teraz.. spójrz poniżej.

Nie zasłużyłaś!

Nie zasłużyłaś na to! Nie zasłużyłaś na tego cukierka, na mój uśmiech, na to by Cię słuchać, na kolację, na zabawkę, na wyjazd, na to, że Ci pozwolę!

Ile razy słyszałyśmy to w swoim życiu? Jak często mówimy to swoim dzieciom? (Tak, zdarzyło się chyba nam wszystkim!)

Jako mama, jako kobieta, psycholog, człowiek, czuję, że zasługiwanie na coś to bolesny i trudny temat dla wielu osób. To coś, z czym sobie nie radzimy, czego czasem nie rozumiemy, o co walczymy i z czym walczymy.

Walczymy o to, by zasłużyć, o to by móc, o to by działać lub nie działać. Wiecznie w trybie walki i spełniania oczekiwań. I wrzucamy w to często również nasze własne dzieci. Czasem nie umiemy inaczej. Czasem nawet nie wiemy, że inaczej można.

Poczucie własnej wartości.

Tak bardzo łączy mi się poczucie własnej wartości, z zasługiwaniem na to, czy tamto. A przecież, jesteśmy wartościowe takie, jakie jesteśmy. Nasze córki czy synowie są wartościowi tacy, jacy są. Z tym, czego pragną, czego nie chcą, o czym marzą, co im wychodzi, co jest dla nich trudne. To, że są, to wartość! Czasem tak trudno jest tę wartość zauważać i docenić. Przecież są inni niż myśleliśmy, że będą, inni niż może chcieliśmy, inni niż zaplanowaliśmy.

Czym jest poczucie własnej wartości?

To poczucie, że jestem ok, taka, jaka jestem, że jestem wartościowa, że zasługuję na to, by mnie kochać. Bo jestem!

Poczucie własnej wartości, to nie samoocena, czy pewność siebie. (Wiem, że te pojęcia często nam się mylą!)

Matki często mają niestabilne poczucie własnej wartości. Jako małe dziewczynki wciąż musiały zapracować sobie na czyjąś uwagę, czy dobre słowo. Musiały sobie zasłużyć, by je doceniono. Najpierw musiały namalować „ładny” rysunek, potem dostać „dobrą” ocenę, na końcu dostać się na studia, czy dostać „odpowiednią” pracę. Czy cokolwiek z tych dokonań świadczy o wartości człowieka? Nie.

Każdy człowiek jest wartościowy.

Co robić, by dzieci miały stabilne poczucie własnej wartości?

Jeśli jako mama masz niestabilne, zranione poczucie własnej wartości, to pewnie boisz się, że dziecko też będzie takie miało. Zastanawiasz się: co zrobić, by tak się nie stało? Jaka jest odpowiedź na to pytanie?

Droga Mamo, jesteś wartościowa.

Pracuję z mamami nad ich poczuciem własnej wartości, rozmawiamy o dzieciach, o relacjach. O tym, jak jest i jak chciałybyśmy, aby było.

Zaczynamy od konsultacji online , na którą każda z Was może się zapisać. Dzięki temu spotkaniu mogę:

1. poznać Cię i przeanalizować Twoją sytuację rodzinną

2. dowiedzieć się, czego potrzebujesz i ustalić jakie kroki trzeba podjąć, by rozwiązać Twój problem

3. pokazać Ci, jak mogę Ci pomóc je jak najszybciej wdrożyć

Jeśli jesteś gotowa i chcesz zając się poczuciem własnej wartości – zapraszam Cię na konsultację. Wiem, że rozwiązanie na Ciebie czeka. Pomogę Ci je odkryć i wprowadzić w życie.

Kasia

zdj.: https://unsplash.com/

Skomentuj